Fermentering
1.395,-
pr. person
Lær en ældgammel teknik, og få sauerkraut, koreansk kimchi, kombucha, hjemmebrygget ingefærøl, modnede pølser og andre lækkerier på repertoiret.
Fermentering har været anvendt siden tidernes morgen, og er i dag en af de mest populære metoder i det ny nordiske restaurantkøkken. Fermentering er elsket verden over, som konservering, som smagsgiver og som en mulighed for at berige vores dagligdag med nye spændende smage.
Mulighederne er uendelige, men grundteknikkerne kan hurtigt læres. Det gør du på dette kursus, hvor du selv får fingrene i processerne og bliver guidet gennem teorierne i selskab med en kyndig kok og fermenteringsnørd.
Hvad lærer du?
Du lærer enkle grundmetoder til at fermentere grøntsager, som konserveringsmetode og smagsgiver. Vi laver kimchi, den koreanske fermenterede og krydrede kål, som findes i et væld af lokale varianter i Korea.
Du lærer at lave din egen sauerkraut efter klassisk tysk forbillede. Vi fremstiller pølser fra bunden, som du får med hjem til modning.
Vi fremstiller kombucha. Vi brygger en ingefærøl, som du får med hjem til færdiggæring.
NB: Det er en god idé at tage en taske med da der bliver produceret en del man tager med hjem fra kurset.
Hvad får du?
- Smagsprøver på fermenterede produkter og forskellige typer af alkohol
- Let måltid: Gæret kartoffelbrød med tilbehør og Lyn-kimchi med marineret og dampet fisk
- Omsorg fra vært og opvasker, så du kan koncentrere dig om det vigtige
- Hæfte med opskrifter og essentiel teori
- Dit eget Meyers Madhus forklæde
- Dagens produktion med hjem
Hvor foregår det?
Nørrebrogade 52 C, 2200 København
Praktisk information
På kurset vil I blive inddelt i mindre hold, hvor I sammen skal prøve kræfter med opskrifterne.
Hvis i kommer sammen med andre, vil vi så vidt muligt sørge for at I får oplevelsen sammen.
Meyers Madhus findes i baggårdene bag gitterporten på Nørrebrogade 52, 2200 København N.
Parkering her på Nørrebro kan være en udfordring. Hvis du kommer i egen bil, er her nogle bud på parkeringsområder, hvor andre har haft held med det:
Underjordisk p-hus ved Sankt Hans Torv samt på sidegaderne Elmegade, Stengade, Birkegade og Møllegade.
Alternativt går bus 5C fra Nørreport station, og stoppestedet Elmegade er tæt ved Nørrebrogade 52C, hvor vi holder til.
Af hensyn til både råvareindkøb og forberedelse til vores kurser, er det ikke muligt at ombooke kursuspladser senere end 30 dage før kurset. Derudover er det ikke muligt at få refunderet købte kursuspladser.
Du skal ikke medbringe andet end godt humør og nysgerrighed, samt den billet/ordrebekræftelse du modtog i forbindelse med booking af kurset - denne skal nemlig fremvises ved ankomst.
Nogle gange har vi en del mad tilovers efter kurserne, derfor kan I med fordel medbringe en beholder og et net/en pose til kurset i tilfældet af at der kan tages rester med hjem.
Du må gerne overgive din kursusplads til en heldig bekendt, hvis du selv bliver forhindret. Deltageren skal blot medbringe ordrebekræftelsen på kursusdagen.