Tilmeld dig vores nyhedsbrev
Få de bedste opskrifter, tips fra kokkene og nyheder om alt det der spirer i Meyers' univers.

Vi har nu officielt vendt kalenderen til årets første sommermåned - juni. Et skift i årstiden betyder også, at der er kommet en håndfuld nye råvarer i sæson, og især i juni måned er det danske landskab fuld af liv, nye sommergrøntsager og solskin. Prøver du at spise sundere, billigere og minimere dit klimaaftryk, kan du begynde at spise mere sæsonbaseret.
I dag kan man få alle slags frugter og grøntsager hele året rundt, fordi vi får mange af vores fødevarer fra Sydeuropa eller Sydamerika. Det kan gøre det svært at gennemskue, hvornår de enkelte råvarer er i højsæson. Alligevel er der en stor smagsmæssig forskel på en dansk frilandstomat i august og en spansk drivhustomat i februar. Men udover smagen giver det også en naturlig variation i måltiderne og noget at glæde sig til, når vi lader råvaresæsonerne bestemme, hvad vi spiser.
Her er 5 gode grunde til at spise efter sæsonen:
Der sker en masse vidunderlige ting i naturen, når kalenderen rammer juni måned, hvor det danske landskab er fuld af liv, nye sommergrøntsager og solskin. Du kan se vores overblik over råvarerne i sæson nedenfor:

De første danske jordbær er den ultimative sommerbebuder. Når skålen med de røde bær, iskold fløde og et let drys sukker, lander i favnen, er der ingen tvivl om, at det er sommer i Danmark. Nu er tiden endelig kommet, så spis løs, mens du kan, og brug dem flittigt i alle dagens måltider
De danske jordbær har en helt unik smag og sødme sammenlignet med de importerede slags. Årsagen til det er, at de først plukkes lige akkurat, når de er allerbedst og modne, og sendes derefter direkte ud til os. De importerede jordbær plukkes derimod, før de er helt modne, så de kan holde længere, men det betyder, også at smagsintensiteten er den del svagere.
I Danmark har vi en del steder, hvor man selv kan plukke de danske jordbær, hvilket er en hyggelig sommeraktivitet for hele familien - det vil vi helt klart anbefale. Det kan også være, du er begyndt at få jordbær i haven – uanset hvad, kan du bruge de sødmefyldte bær i et væld af søde retter som dem herunder. Du kan selvfølgelig også nyde dem præcis, som de er.
Håndplukkede danske ærter er en sand delikatesse, der hører til den danske sommer. Egentlig har vi i Danmark en rimelig stor produktion af netop ærter, som vi importerer til hele verden. Når det kommer til at dyrke de grønne små, har vi de helt rigtige vækstbetingelser på vores breddegrader.
De fleste af os husker nok, at vi som barn flækkede tonsvis af ærtebælge om sommeren for så at nyde de friske, sprøde, søde ærter som snack. Udover at spise de friske danske ærter som snack, kan du bruge den herlige sommergrøntsag til alverdens ting og sager.
Sprøde ærter er fantastiske i en frisk sommersalat, i en risotto, som puré, som tilbehør og meget mere. Se vores yndlingsopskrifter med ærter herunder.
Sild er kendt for at være på menuen til frokost og omkring højtider, ofte ledsaget af en snaps på siden. I juni måned ser vi store stimer af sild i det danske farvand, så det er bare med at støtte op omkring det danske fiskeri - naturligvis skånsomt og bæredygtigt fiskeri. Er du i tvivl, når du står nede foran køledisken, skal du blot se efter, om fisken er MSC-certificeret og dermed bæredygtig.
Udover at smage skønt er spisen spækket med D-vitamin, proteiner og et højt indhold omega-3 fedtsyrer, så det er tilmed utrolig sundt at spise sild.
Se vores favoritopskrifter med sild herunder:
Nyheder
Novonesis har valgt Meyers som gastronomisk partner på virksomhedens ni danske lokationer med drift af både kantiner og convenience-tilbud. Samarbejdet viser nye veje for, hvordan måltider på arbejdspladsen kan bruges til at styrke en virksomhedskultur for mere end 2.500 mennesker og samtidig understøtte Novonesis’ ambitiøse bæredygtighedsmål.

Nyheder
Nysgerrige blikke har længe kigget ind ad de store glasvinduer i AL Huset, der er det nye fælleshus for Arbejdernes Landsbank og AL Finans, og nu er ventetiden forbi. Den 22. september slås dørene op til Kaféen: Et nyt samlingspunkt med både surdejsbrød, kvalitetskaffe, fællesmiddage og en drøm om at styrke naboskab og lokale forbindelser.

Nyheder
Meyers har netop udnævnt Peter Rønn-Petersen som ny administrerende direktør med tiltrædelse pr. 1. juli. Peter har siden foråret været konstitueret CEO og har tidligere stået i spidsen for Meyers Madhus. Nu bliver han permanent ansvarlig for at holde gryden i kog hos Meyers.

Hold dig opdateret
Få de bedste opskrifter, tips fra kokkene og nyheder om alt det der spirer i Meyers' univers.