Friteret skrubbefilet med remoulade på sennepspickles

Fiskefilet i sin rene form med en karakterfuld remoulade rørt med hjemmelavede sennepspickles og godt med urter. Skrubben er en dejlig fladfisk, der noget uretmæssigt står i skyggen af rødspætten. Du kan selvfølgelig bruge alle fladfisk her, også gerne ising.

Friteret skrubbefilet med remoulade på sennepspickles

Sådan gør du

Friterede fiskefileter

Drys fileterne med lidt salt på begge sider. Panér fiskefileterne ved først at vende dem i mel, dernæst i sammenpisket æg – sørg for, at fisken er helt dækket af æg – og til sidst i rasp, som skal dække fisken helt. Tryk let på fisken, så raspen sidder helt fast i ægget. Læg de panerede fileter på et fad, og sæt dem i køleskabet, indtil de skal friteres.

Varm olien op i en lille kasserolle til ca. 175°, eller til den syder og bobler kraftigt om en tændstik uden svovl. Fritér fiskefileterne et par stykker ad gangen, til de er flot gyldne og sprøde – det tager 1-2 minutter. Læg dem på køkkenrulle, og krydr begge sider af fisken med flagesalt.

Remoulade

Rør sennepspickles sammen med mayonnaise, estragon, grofthakkede kapers og kørvel. Smag til med salt, peber og lidt æbleeddike.

Servér fiskefileterne med remoulade, rugbrød og citronbåde.

Meyers jul

Bogen 'Meyers Jul' tager over 568 sider og gennem mere end 270 opskrifter denne elskede højtids traditioner, smage og madhåndværk under kærlig behandling. Alt det klassiske fra and, gås og flæskesteg til rødkålen og de brunede kartofler formidles med stor præcision og indlevelse.

I bogen præsenterer vi lokale klenodier som vendsysselsk grønlangkål og sønderjysk surrib side om side med julemad fra andre lande og vores fælles livretter i december. Også den grønne julemad, der fylder mere og mere på danske juleborde, bliver undersøgt med stor appetit.

Få et smugkig i bogen her

Køb bogen her


Relaterede opskrifter

Hold dig opdateret

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få de bedste opskrifter, tips fra kokkene og nyheder om alt det der spirer i Meyers' univers.