Atelier Septembers avokadomad af Frederik Bille Brahe

Frederik Bille Brahe står bag den famøse avokadomad som bliver serveret på Atelier September.

Atelier Septembers avokadomad af Frederik Bille Brahe

Sådan gør du

Skær 8 skiver rugbrød og fordel dem på 4 tallerkner. Skær avokadoerne i halve, fjern stenen og få forsigtigt hele avokadoen ud af skallen, uden den går i stykker. Gør det f.eks. med en ske. Skær avokadoerne med en skarp kniv, så du får ca. 8-11 tynde skiver. Pres forsigtigt, så skiverne glider lidt ud fra hinanden. Løft hele rækken af avokado og put det på brødet. Drys med hakkede purløg, salt, peber, chili, olivenolie og lidt frisk revet citronskal.

Relaterede opskrifter

Vegansk

Vegetarisk

Vores version af den traditionelle salat empedrat fra det catalanske køkken. Spis den med brød som en let frokost eller i et større måltid som her. Salbitxada minder noget om en anden ligeledes catalansk sauce, romesco. I Catalonien spises den til såkaldte calcots, der er små porrelignende løg. Dem griller man helt sorte, så fjerner man den yderste skal og dypper det fløjlsbløde løg i saucen. Calcots er svære at opdrive på disse kanter, men små nye porrer kan bruges.

Morgenmad

Frokost

En nem og mættende comfort food-klassiker i vegetarisk version.

Morgenmad

Vegetarisk

Baked beans på brød er britisk hyggemad, når den er enklest. Her løftet med lidt yoghurt og urter. Hjemmelavede baked beans kan være et grundstof i dit bælgfrugtarsenal, der vil fungere lige så godt til morgenmad som til en hurtig frokost eller aftensmad.

Vegetarisk

Sprøde, saftige og spændstige kroketter med en intens og let spicy dip. Hvis du laver både kroketterne og dippen, så bag aubergine og peberfrugter sammen.

Aftensmad

Glutenfri mad

Vegetarisk

Vegansk

Her får du opskriften på vores økologiske linsedaal, som kan købes i Coops butikker landet over. Det er Claus Meyers livret, og det er ham som har givet input til denne opskrift. Den er lavet på Mung Dahl også kaldet gule linser, det er halve afskallede mungbønner, som er let sødlig. Linserne koger nemt ud og gør retten cremet. Denne udgave er lidt mere læskende og ikke så tæt i det. Der er fedme fra kokosmælk, syre fra æblecidereddike, varme og parfume fra garam masala, gurkemeje og ingefær.

Hold dig opdateret

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få de bedste opskrifter, tips fra kokkene og nyheder om alt det der spirer i Meyers' univers.