Sprødt brød med fyld

Prøv disse sprøde brød, toppet med svampe, basilikum, hvidløg og gedeost. Fungerer glimrende både som tilbehør eller som forret.

Sprødt brød med fyld

Sådan gør du

Brød

Rør de tørre ingredienser sammen i en skål. Tilsæt 1 æg, olie og næsten alt vandet, og rør det sammen til en tæt dej, som slipper skålen. Hvis den er meget tør, så tilsæt et par dråber vand mere, så den samler sig og bliver smidig.

Rul dejen meget tyndt ud på et meldrysset bord med en kagerulle – hvis du har en pastamaskine, er den også fin at bruge her. Dejen skal være ca. 1-2 mm tyk. Skær dejen ud i 30-40 aflange trekanter, og læg dem herefter op på en bageplade med bagepapir. Pisk det sidste æg sammen, og pensl brødene med et tyndt lag æg, og drys dem med nogle få store flager havsalt.

Bag brødene ved 200° i 8-10 minutter, indtil de er gyldne og sprøde. Det er en god ide at holde øje med dem, så de ikke brænder på. Tag brødene ud, og lad dem køle af på en rist.

Fyld

Rens østershattene med pensel eller en lille grønsagskniv; hvis de er meget beskidte, kan du vaske dem forsigtigt. Del dem ud i mindre stykker.

Varm en pande op, og steg østershatte i olivenolie i 2-3 minutter, til de er sprøde og gyldne, dog uden at de bliver brankede. Pil og hak hvidløg, tilsæt til de stegte østershatte, og steg hvidløget med i de sidste 10 sekunder. Krydr med salt og peber. Tag svampene af varmen, og vend med friskhakket basilikum.

Kom en klat frisk gedeost på de sprøde brød, og top med de stegte østershatte. Krydr med lidt peber.

Server de sprøde svampebrød som en snack eller lille forret. Der bliver flere sprøde brød, end du skal bruge – de er fine som knækbrød eller som tilbehør til suppe.

Almanak

Almanak er Claus Meyers drøm om det fuldendte madår.

Med udgangspunkt i årets gang og sæsonernes skiftende råvarer tilbyder bogen mere end 1.000 opskrifter på aftensmad, småretter og desserter, men også syltesager, pålæg, drikkelse, brød og kager. Det hele fordelt ud over samtlige af årets 365 dage.

I Meyers Almanak er de væsentligste retter fra de seneste 300 års danske madhistorie opdateret, og de præsenteres side om side med opskrifterne på familiens yndlingsretter fra de fremmede køkkener. Bogens tyngde er imidlertid den næsten endeløse række af ideer til, hvordan vi uge for uge kan omsætte de muligheder, naturen giver os, til skønne, enkle måltider, der er inden for rækkevidde for os alle.

Relaterede opskrifter

Vegansk

Vegetarisk

Vores version af den traditionelle salat empedrat fra det catalanske køkken. Spis den med brød som en let frokost eller i et større måltid som her. Salbitxada minder noget om en anden ligeledes catalansk sauce, romesco. I Catalonien spises den til såkaldte calcots, der er små porrelignende løg. Dem griller man helt sorte, så fjerner man den yderste skal og dypper det fløjlsbløde løg i saucen. Calcots er svære at opdrive på disse kanter, men små nye porrer kan bruges.

Frokost

Disse supersaftige snegle baseret på vores ølandshvededej er uhyre lækre, ungerne elsker dem og hvis jeg ikke har tid til en ordentlig frokost, snupper jeg en ølandssnegl og jeg gør det med glæde. Her er sneglene rullet med rå tomatsauce og comté, men du kan selvfølgelig variere fyldet.

Dessert

Dansk mad

Sommermad

De rødlige bær er en sand sommerklassiker. De har en frisk og syrlig smag, som når de koges op med sukker, udgør et dejligt tilbehør til søde sager. De kan serveres både til is, en kage eller bare med letpisket flødeskum eller skyr rørt lind med lidt mælk.

Dansk mad

Vintermad

Aftensmad

Her får du opskriften på mørt kød af oksetværreb. Det møre kød serveres sammen med en kartoffel-græskarpuré.

Disse forrygende brunkager smages til med appelsinskal og er uden sukat. Du kan dog tilsætte 25 g hakket sukat, hvis du ønsker det. Det er essentielt, at du ikke overbager dem; knashårde brunkager er der ikke meget ved.

Hold dig opdateret

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få de bedste opskrifter, tips fra kokkene og nyheder om alt det der spirer i Meyers' univers.