Tilmeld dig vores nyhedsbrev
Få de bedste opskrifter, tips fra kokkene og nyheder om alt det der spirer i Meyers' univers.

På en udvalgt dag, en gang om måneden, overlader vi ansvaret for dagens frokostmenu til en af vores dygtige kolleger, der tager køkkenchefens forklæde på og giver sit bud på den ultimative frokostbuffet sammensat af livretter, rejseminder eller yndlingsråvarer.
“ Der er ikke en dag, hvor jeg ikke har haft lyst til at møde på arbejde
I lidt over syv måneder har Ida været ansat hos Meyers, hvor hun arbejder i caféen som barista, der er knyttet til kantinen i vores produktionskøkken.
”Der er ikke en dag, hvor jeg ikke har haft lyst til at møde på arbejde. De smil og grin, der hver dag flyver mellem os kolleger, er helt uundværlige. Meyers er en ambitiøs arbejdsplads, der rummer forskellighed og kreativitet.”
Ida fortæller, at da hun i sin tid blev ansat fik hun en følelse af at få en stemme og blive hørt. Det var også en del af motivationen for at blive en del af ”køkkenchef for en dag” føljetonen.
Idas menu tager udgangspunkt i det italienske køkken: ”Jeg elsker italiensk mad og den madkultur, der hersker i Italien. Det med, at man sætter sig omkring et bord og dedikerer tid til at sidde og spise et måltid sammen”, forklarer Ida og fortæller, at hun i sit barndomshjem er vokset op med en stor glæde for mad, og at særligt hendes mor altid har skubbet på for, at børnene skulle smage forskellige typer mad.
Derfor kan I denne måned blandt andet glæde jer til klassisk lasagne, grillede auberginer med pinjekerner og citronskal og fennikel med æble og rucola.

Nyheder
Novonesis har valgt Meyers som gastronomisk partner på virksomhedens ni danske lokationer med drift af både kantiner og convenience-tilbud. Samarbejdet viser nye veje for, hvordan måltider på arbejdspladsen kan bruges til at styrke en virksomhedskultur for mere end 2.500 mennesker og samtidig understøtte Novonesis’ ambitiøse bæredygtighedsmål.

Nyheder
Nysgerrige blikke har længe kigget ind ad de store glasvinduer i AL Huset, der er det nye fælleshus for Arbejdernes Landsbank og AL Finans, og nu er ventetiden forbi. Den 22. september slås dørene op til Kaféen: Et nyt samlingspunkt med både surdejsbrød, kvalitetskaffe, fællesmiddage og en drøm om at styrke naboskab og lokale forbindelser.

Nyheder
Meyers har netop udnævnt Peter Rønn-Petersen som ny administrerende direktør med tiltrædelse pr. 1. juli. Peter har siden foråret været konstitueret CEO og har tidligere stået i spidsen for Meyers Madhus. Nu bliver han permanent ansvarlig for at holde gryden i kog hos Meyers.

Hold dig opdateret
Få de bedste opskrifter, tips fra kokkene og nyheder om alt det der spirer i Meyers' univers.