Mød Ismail Mohammed Osman, som er køkkenchef for en dag

“Køkkenchef for én dag” finder sted hver anden måned på en udvalgt dag, hvor en af vores dygtige kollegaer får ansvaret for at sammensætte frokostmenuen. På denne dag deles der ud af deres inspiration, personlige madoplevelser og minder. I september kan du møde Isamil Mohammed Osman, som er køkkenmedhjælper i den grønne afdeling.

“Jeg har altid haft stor glæde ved at stå i køkkenet og lave mad. Madlavning har fulgt mig helt fra barndommen, hvor jeg lærte at være med til madlavning, særligt med hjælp fra min mor. Derfor kommer min passion for mad primært hjemmefra – en passion, jeg stadig dyrker – også i mit arbejde i Meyers, hvilket jeg sætter stor pris på"

Ismail Mohammed Osman

Ismail Mohammed Osman

  • Køkkenmedhjælper, grøntafdelingen
  • Har været en del af Meyers i næsten 9 år

Hvad arbejder du med i Meyers? 

Jeg har været en del af huset i snart ni år, og i den tid har jeg prøvet kræfter i mange forskellige afdelinger af køkkenet. I dag er jeg at finde i grøntafdelingen. Jeg sætter stor pris på den gode stemning i køkkenet og de kollegaer, jeg står sammen med hver dag. For mig betyder det meget, at vi hjælper hinanden på tværs – hvis der mangler hænder et sted, træder vi til. På den måde bliver køkkenet et sted, hvor vi løfter i flok og skaber noget sammen.

Hvor er inspirationen til dagens menu kommet fra, og hvorfor?  

Jeg er inspireret af det somaliske køkken, hvor vi ikke er bange for at give den fuld smæk på krydderierne – heriblandt chili, spidskommen og krydderiblandingen, xawaash. Vi serverer ofte brød til vores retter, og i dag har jeg også valgt, at menuen skal inkludere somaliske ris med safran og rosiner. Jeg synes det er en ret, der ser enormt flot ud at servere på grund af farvekombinationen. Jeg har både været med til at inspirere dagens Almanak – og den Grønne Menu:

Almanak Menu: Den Grønne Menu:

Dagens Almanak-menu er inspireret af det somaliske køkken, hvor varme krydderier, lange simretider og farverige tilbehør skaber retter fuld af smag.

På menuen er blandt andet Lam maraqgu – en klassisk somalisk lammegryde med kartofler, gulerødder, peberfrugt og løg. Kødet får lov til at simre længe sammen med krydderierne. Gryden serveres med somalisk ris, tilsmagt med safran og rosiner, og toppes med friske koriander og limebåde.

Som vegetarisk alternativ byder menuen på Maraq misir, en fyldig rød linsegryde med løg, tomater og gulerødder. Her spiller krydderiblandingen xawaash hovedrollen – et varmt, aromatisk mix, der er uundværligt i det somaliske køkken. Også denne ret serveres med de gyldne ris med safran og rosiner samt friske toppings.

For at fuldende måltidet bliver der serveret sprøde og fyldige salater – med blandt andet kikærter, spidskommen, chili og persille – som giver friskhed til de varme og krydrede gryderetter.

Den Grønne Menu: 

Den Grønne Menu er ligeledes inspireret af det somaliske køkken, hvor grøntsager, krydderier og urter spiller hovedrollen.

Menuen består af retten Maraq misir – en fyldig, vegetarisk linsegryde lavet på røde linser, løg, tomater og gulerødder. Retten får sin dybe smag fra krydderiblandingen xawaash, som er helt central i somalisk madlavning, og serveres med ris med safran og rosiner samt friske koriander og limebåde.

Til menuen hører der også sprødt tilbehør, som stegt spidskål med gurkemeje, spidskommen, hvidløg og ingefær og en grøn somalisk hot sauce baseret på grøn chili og koriander.

Derudover byder menuen på flere småretter, herunder stegt og krydret aubergine med puré af sød kartoffel toppet med hakkede peanuts samt en krydret dip af fava-bønner, toppet med tabbouleh og granatæble og serveret med fladbrød.

Måltidet afrundes med en forfriskende zobo – en somalisk iste på sort te og ingefær.

Har du et særligt forhold til mad?

Jeg har altid haft stor glæde ved at stå i køkkenet og lave mad. Madlavning har fulgt mig helt fra barndommen, hvor jeg lærte at være med til madlavning, særligt med hjælp fra min mor. Derfor kommer min passion for mad primært hjemmefra – en passion, jeg stadig dyrker – også i mit arbejde i Meyers, hvilket jeg sætter stor pris på.